گردهمایی روابط عمومی‌های جهاددانشگاهی برگزار می‌شود
تیر ۱۲, ۱۳۹۶
نشست همگرایی رایانش ابری (Cloud Computing)
شهریور ۱۱, ۱۳۹۶

سی و هفتمین سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی

با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و با توجه به ماهیت فرهنگی و نیاز به تحولات اساسی در ساختار نظام پوسیده سابق، یکی از اصلی‌ترین و ضروری‌ترین اقدامات در انقلاب نوپای ایران اسلامی ، جایگزین ساختن فرهنگ اصیل اسلام ناب محمدی به جای فرهنگ به جا مانده از رژیم گذشته بود و از آنجا که فضای جامعه، خصوصاً دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور دچار تحول شده بـــود، ضرورت تحــــولات بنیادین فرهنگی بیش از پیش احساس میشد.

بر همین اساس بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۳ خرداد سال ۱۳۵۹، فرمان تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی را صادر و اعضای آن را منصوب کردند. این ستاد در جلسه شانزدهم مرداد ۱۳۵۹ به منظور تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب فرهنگی، نهاد جهاد دانشگاهی را به عنوان یک نهاد انقلابی و برخواسته از انقلاب فرهنگی تأسیس کرد. این نهاد در سال ۱۳۶۳ به عنوان ستاد اجرایی انقلاب فرهنگی تغییر نام داد، اما در سال ۱۳۶۴ پس از استقلال دانشگاه‌ها و جدا شدن وزارت فرهنگ و آموزش عالی از آن مجدداً به عنوان جهاد دانشگاهی تغییر نام یافت و در سال ۱۳۶۹ به عنوان پلی بین دانشگاه و بخش صنعتی و خدماتی کشور معرفی و محل استقرار آن بیرون از دانشگاه تعیین شد.

امروزه جهاد دانشگاهی نهادی است عمومی و غیردولتی که زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دارای شخصیت مستقل و با اهداف گسترش تحقیقات و شکوفایی روحیه تتبع استعدادها در سطح جامعه برای نیل به خود اتکایی، توسعه امور فرهنگی، گسترش طرحهای کاربردی و نیمه صنعتی فعالیت دارد. همچنین تبلیغ و ترویج فرهنگ و هنر اسلامی، ایجاد تشکیلات مناسب به منظور نشر آثار علمی، انجام تحقیقات، حمایت و تشویق دانشجویان و پژوهشگران جوان، اجرای رسمی دوره‌های آموزشی علمی- کاربردی از جمله وظایف دیگر جهاد دانشگاهی در اساسنامه این نهاد است.

آیین گرامیداشت سی و هفتمین سالگرد تأسیس جهاددانشگاهی هرساله با حضور جمعی از مسوولان کشوری و شخصیت‌های علمی و فرهنگی برگزار‌ می شود.امسال نیز در همین راستا مراسم گرامیداشت سی و هفتمین سالگرد تاسیس نهاد مقدس جهاددانشگاهی و آیین تجلیل از جهادگران نمونه در تاریخ ۱۶/۰۵/۱۳۹۶  از ساعت ۱۷ الی ۲۲ با حضور مقامات کشوری در سالن همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *